Az eljárás rövid ismertetése:
A jelenleg hatályos jogi szabályozás megkülönbözteti egymástól a bejelentés alapján végezhető kereskedelmi tevékenységet, valamint a kizárólag működési engedély birtokában forgalmazható termékek körét. Bejelentéshez kötött kereskedelmi tevékenység esetén a tevékenység végzésére irányuló szándéknak a kereskedelmi hatóság részére történő bejelentését követően megkezdhető az üzemeltetés.
A bejelentéshez kötött kereskedelmi tevékenység termékköreit a 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet 6. melléklete sorolja fel (része a nyomtatványnak)
Az eljárás jogi alapja:
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.)
A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023.évi CIII. törvény (DÁP)
- A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény
A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Kormányrendelet (Ker. rendelet)
A turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló 2016. évi CLVI. törvény
A turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló törvény végrehajtásáról szóló 235/2019. (X. 15.) Kormányrendelet.
A bejelentésköteles szolgáltatási tevékenységek tekintetében a bejelentés elmulasztása esetén fizetendő bírságról, továbbá a szolgáltatás felügyeletét ellátó hatóságok általános kijelöléséről szóló 186/2009. (IX. 10.) Kormányrendelet
Illetékességi terület: Biatorbágy Város közigazgatási területe
Eljárás megindítása:
A kereskedelmi tevékenység bejelentése a Bejelentés benyújtásával indul.
Figyelem! A bejelentést a gazdasági társaságok esetében a képviseletre jogosult személynek kell benyújtania!
A tevékenységet végző egyéni vállalkozók és gazdasági társaságok elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek, kérelmüket az alábbi linken tudják benyújtani:
https://e-onkormanyzat.gov.hu E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL Szerepkörváltás!
Címzett: Biatorbágy Város Önkormányzata
Ágazat: Ipar - kereskedelem Ügytípus: üzleti tevékenység
Hiánypótlás, vagy kiegészítés benyújtása lehetséges az https://epapir.gov.hu oldalról is:
Címzett: Biatorbágy Város Önkormányzata
Témacsoport: Önkormányzati igazgatás Ügytípus: Kereskedelmi ügyek
Őstermelő kérelmező - ha nem Digitális Állampolgár (DÁP) - a kérelmet személyesen vagy postai úton is benyújthatja.
Illeték: A kereskedelmi tevékenység bejelentése illetékmentes.
Benyújtandó dokumentumok:
- Képviseleti eljárás esetén írásbeli meghatalmazás és aláírási címpéldány
- Nem a kérelmező tulajdonában lévő üzlet esetében
- Az üzlet használatának jogcímére vonatkozó igazoló okiratot (a tulajdoni lap
- Haszonélvezet esetében – ha nem a tulajdonos, vagy a haszonélvező a kérelmező – a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot;
- Közös tulajdonban álló üzlet esetében, ha nem a tulajdonostársak közössége a kérelmező, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okiratot
- Az üzlet használatának jogcímére vonatkozó igazoló okiratot (a tulajdoni lap
- Vegyi anyagot, háztartási tisztítószert, illatszert, gépjármű üzemeltetési segédanyagot árusító kereskedő nyilatkozatát a termék kiszereléséről (Ker. rendelet 19.§)
- Vásárlók könyvét cégbélyegzővel ellátva hitelesítésre
- Vendéglátó üzletek esetében a vendéglátóhely üzlettípus megjelölését, valamint azon vendéglátó üzletek esetén, amelyek kötelesek vendéglátó szoftver alkalmazására, nyilatkozatot arról, hogy rendelkeznek vendéglátó szoftverrel,
- Vendéglátó üzlet esetében igazolást, amely a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban a vendéglátó üzlethez rendelt regisztrációs számot tartalmazza.
A kereskedelmi tevékenység bejelentésével kapcsolatos eljárás
Az ügyintéző a kérelem megérkezését követően haladéktalanul ellenőrzi, hogy a bejelentés megfelel-e a jogszabályban meghatározott követelményeknek. Ha nem, a bejelentést elutasítja és a bejelentés hiányainak megjelölése mellett figyelmezteti a szolgáltatót a tevékenység bejelentés nélküli folytatásának jogkövetkezményeire. Ha a bejelentés megfelel a jogszabályi előírásoknak, akkor a tevékenységet bejegyzi az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Rendszerbe, továbbá a bejelentés megérkezésétől számított 8 napon belül igazolás megküldésével értesíti az ügyfelet a nyilvántartásba vételről.
Az ügyintéző a bejelentés másolatát a nyilvántartásba vételt követően a nyilvántartási számmal együtt elektronikus úton megküldi:
az önkormányzati adóhatóságának
zeneszolgáltatás biztosítása esetén a környezetvédelmi hatóságnak
állatgyógyászati készítmény vagy annak hatóanyaga, továbbá növényvédő szer és hatóanyagai forgalmazása esetén, az állatgyógyászati készítmények és azok hatóanyagának, valamint a növényvédő szerek és hatóanyagaik
forgalmazása esetén a Pest Vármegyei Kormányhivatalt
takarmány, állatgyógyászati készítménynek nem minősülő állatgyógyászati termék, élelmiszerek kereskedelmi forgalomba hozatala és vendéglátó üzlet esetén a Soproni Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztályának
nemesfémből készült órák és ékszerek esetén a nemesfémvizsgáló és hitelesítő hatóságnak
Vendéglátó üzlet esetében az ügyintéző az igazolást az ASP keretrendszer Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ szakrendszerben, a vendéglátó üzlethez is feltölti.
Vendéglátóhely:
Vendéglátó üzlet esetében a kereskedőnek a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet 4. melléklete szerint a vendéglátóhely üzlettípusról is nyilatkoznia kell az alábbiak szerint. A rendelet egy üzlettípus bejelentését írja elő üzletenként, a kereskedőnek azt az üzlettípust kell megjelölnie, amely a leginkább jellemzi a vendéglátóhelyet. Amennyiben egy üzleten belül több terméktípus is kapható, a forgalmi volumen lehet a legalkalmasabb arra, hogy meghatározza a fő terméktípust. Ha viszont az üzemeltető egymástól elkülöníthetően több vendéglátóhelyet is üzemeltet, azokat külön típusba is bejelentheti. A típust a kereskedő saját maga választja, azonban a választott üzlettípus minden követelményének köteles megfelelni.
Vendéglátóhely üzlettípusok: (Ker. rendelet 4. melléklete szerint)
Étterem, Büfé, Cukrászda, Alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely (kávézó)
Alkoholos italokra specializálódott vendéglátóhely (bár, kocsma, borozó), Zenés-táncos vendéglátóhely, Munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhely, Gyorsétterem, Rendezvényi étkeztetés, Alkalmi vendéglátóhely, Mozgó vendéglátóhely
NTAK regisztráció
A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a vendéglátó üzlet üzemeltetőjének regisztrálnia kell vendéglátó üzletét az NTAK-ba. Az új üzlet esetében az NTAK regisztrációt a bejelentés megtétele előtt szükséges elvégezni. https://info.ntak.hu/regisztracio
A vendéglátó üzlet üzemeltetője a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba történő adatok szolgáltatására és továbbítására köteles.
A vendéglátó üzlet NTAK-regisztrációját, valamint a rendszeres és megfelelő adatszolgáltatást kereskedelmi hatósági jogkörében eljárva a vendéglátó üzlet címe szerint területileg illetékes jegyző ellenőrzi.
A regisztrációs kötelezettség elmulasztása bezáratást és pénzbírságot, az adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása először felszólítást, majd pénzbírságot és ideiglenes bezáratást von maga után!
Adatváltozás bejelentése
A kereskedelmi tevékenység végzője a bejelentést követően a nyilvántartásban szereplő adatokban (például: székhelycím-változás, statisztikai számjel változása) bekövetkezett változást haladéktalanul, a nyitvatartási idő egy hetet meghaladó változását 8 napon belül az E-Önkormányzat portálon keresztül köteles bejelenteni a jegyzőnek.
AZ üzemeltetőváltást az új jogosult köteles bejelenteni.
A kereskedelmi tevékenység megszüntetését a kereskedő köteles a jegyzőnek a megszűnést követően haladéktalanul bejelenteni.
A bejelentés elmulasztása
A kereskedelmi tevékenység bejelentésének elmulasztása bírsággal sújtható. A bírság összegének számítása alapjául kétezer-ötszáz forint összeget kell figyelembe venni. Ha a szolgáltató ugyanazon szolgáltatási tevékenység tekintetében bejelentési kötelezettségét ismételten elmulasztja, a bírság összege a fent meghatározott bírságösszeg másfélszeresének megfelelő összeg, legfeljebb hetvenötezer forint.
Ügyintézési határidő: 8 nap
I. fokon döntést hozó szerv: Biatorbágy Város Jegyzője
II. fokon eljáró hatóság: Pest Vármegyei Kormányhivatal