Civil fórum és friss fejlemények a pátyi hulladékügyben

A biatorbágyi önkormányzat civil fórumán a résztvevők részletes tájékoztatást kaptak az évek óta húzódó ügyről: szó esett a terület használatáról, a hatósági vizsgálatokról, a környezetvédelmi aggályokról, valamint a várható további lépésekről is.

A BiatorbágyON videós összefoglalójában a fórum legfontosabb információi vannak összefoglalva, hogy azok is átfogó képet kapjanak az ügyről, akik nem tudtak személyesen részt venni.

Időközben új fejlemény is történt: tegnap délután megérkezett a Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályának válasza a Páty 0163/4 és 0165/2 hrsz.-ú ingatlanokon folytatott, illetve folytatni látszó hulladékgazdálkodási tevékenységgel kapcsolatos közérdekű adatigénylésünkre.

Fontos: ez egyelőre csak a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály válasza – a Kormányhivatal többi érintett szerve még nem válaszolt.

A válaszból kiderül:

📌 A területre korábban voltak hulladékgazdálkodási engedélyek, de ezek lejártak: a 2012-es engedély 2017. május 31-ig, a 2015-ös 2020. március 10-ig volt hatályos.
📌 A 2012-es engedély szerint a telephelyen egyidejűleg legfeljebb 10 000 tonna feldolgozásra váró, nem veszélyes hulladék lehetett.
📌 A 2015-ös engedély szerint a napi hasznosítás nem haladhatta meg a 10 tonnát.
📌 A megküldött engedélyek építési-bontási hulladék gyűjtésére, előkezelésére, aprítására, osztályozására és hasznosítására vonatkoztak – arra nem, hogy a mésziszapot vagy más hulladékot be lehessen építeni a rekultivációs rétegrendbe.
📌 A Kormányhivatal jelenleg hatályos engedélyt nem küldött meg és nem is jelölt meg.
📌 A rendelkezésre álló iratok alapján jelenleg nincs igazolt, hatályos engedély sem a 0163/4, sem a 0165/2 hrsz.-ú ingatlanra.

Több kérdés továbbra is nyitott: a korábbi kötelezések teljesítése, a mésziszap sorsa, a rekultiváció tényleges állapota és a jelenlegi tevékenység jogalapja.

Ezért iratbetekintési kérelmet nyújtunk be a Kormányhivatalnál – ezt a Műszaki Osztály készíti elő –, és az OKIR nyilvános felületén is további adatokat kérünk le az érintett cégek és az ingatlan azonosítóival kapcsolatban.

Álláspontunk szerint a válasz megerősíti: a terület jogi helyzete, a hulladék sorsa és a rekultiváció teljesítése továbbra sem tisztázott, további hatósági és kormányzati intézkedésre van szükség.

Nézzétek meg a fórum videós összefoglalóját, és kövessétek velünk az ügy alakulását!