Az eljárás rövid ismertetése:
A jelenleg hatályos jogi szabályozás megkülönbözteti egymástól a bejelentés alapján végezhető kereskedelmi tevékenységet, valamint a kizárólag működési engedély birtokában forgalmazható termékek körét. Működési engedély köteles kereskedelmi tevékenység viszont csak működési engedély birtokában végezhető.
A kizárólag üzletben, működési engedély birtokában forgalmazható termékek:
a kémiai biztonságról szóló törvény szerinti veszélyes anyagok és keverékek, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag;
az egyes festékek, lakkok és járművek javító fényezésére szolgáló termékek szerves oldószer tartalmának szabályozásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó termékek;
állatgyógyászati készítmények és hatóanyagaik;
fegyver, lőszer, robbanó- és robbantószer, gázspray, pirotechnikai termék, a polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló kormányrendelet szerinti 1., 2. és 3. pirotechnikai osztályba tartozó termékek, az ott meghatározott kivételekkel;
növényvédő szerek és hatóanyagaik;
nem veszélyes hulladék;
az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag.
Az eljárás jogi alapja:
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.)
A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023.évi CIII. törvény (DÁP)
- A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény
A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Kormányrendelet (Ker. rendelet)
A turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló 2016. évi CLVI. törvény
A turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló törvény végrehajtásáról szóló 235/2019. (X. 15.) Kormányrendelet.
A bejelentésköteles szolgáltatási tevékenységek tekintetében a bejelentés elmulasztása esetén fizetendő bírságról, továbbá a szolgáltatás felügyeletét ellátó hatóságok általános kijelöléséről szóló 186/2009. (IX. 10.) Kormányrendelet
Illetékességi terület: Biatorbágy Város közigazgatási területe
Eljárás megindítása:
A kizárólag üzletben, működési engedély birtokában végezhető kereskedelmi tevékenység a működési engedély kérelem benyújtásával indul.
Fontos! A kérelmet a cég nevében képviseletre jogosult személynek kell benyújtania!
A tevékenységet végző egyéni vállalkozók és gazdasági társaságok elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek, kérelmüket az alábbi linken tudják benyújtani:
e-onkormanyzat.gov.hu E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL Szerepkörváltás!
Címzett: Biatorbágy Város Önkormányzata
Ágazat: Ipar - kereskedelem Ügytípus: üzleti tevékenység
Hiánypótlás, vagy kiegészítés benyújtása lehetséges az https://epapir.gov.hu oldalról is:
Címzett: Biatorbágy Város Önkormányzata
Témakör: Önkormányzati igazgatás Ügytípus: Kereskedelmi igazgatás
Illeték: A működési engedélyezési eljárás illetékmentes.
Benyújtandó dokumentumok:
Képviseleti eljárás esetén írásbeli meghatalmazás és aláírási címpéldány
Nem a kérelmező tulajdonában lévő üzlet esetében
Az üzlet használatának jogcímére vonatkozó igazoló okiratot (a tulajdoni lap
Haszonélvezet esetében – ha nem a tulajdonos, vagy a haszonélvező a kérelmező – a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot;
Közös tulajdonban álló üzlet esetében, ha nem a tulajdonostársak közössége a kérelmező, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okiratot
A már megszerzett szakhatósági hozzájárulást
Vásárlók könyvét cégbélyegzővel ellátva hitelesítésre
A működési engedély kiadásának rendje és az ellenőrzött bejelentés:
A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezések értelmében a legtöbb engedélyköteles tevékenységet főszabály szerint ellenőrzött bejelentés alapján is le lehet folytatni – azokhoz nem szükséges engedély. Az ellenőrzött bejelentés alkalmazásából kizárt ügyek meghatározásáról szóló 288/2020. (VI. 17.) Kormányrendelet 1. melléklete alapján a működési engedély kiadásával összefüggő ügyekben az ellenőrzött bejelentéssel történő jogszerzés nincs kizárva.
Az ellenőrzött bejelentést az engedélykérelemre az ágazati jogszabályban előírt adattartalommal és mellékletekkel szükséges benyújtani. Az ellenőrzött bejelentés kizárólag elektronikus úton tehető meg. Az ellenőrzött bejelentéshez okiratot kell mellékelni, amelyben a bejelentő tájékoztatást ad a joggyakorlás által érintett további ügyfelek személyéről, és nyilatkozik arról, hogy a további ügyfeleket a bejelentés benyújtásának szándékáról, a benyújtás időpontjáról és az eljáró hatóságról tájékoztatta.
Ha a hatóság a bejelentést nem utasítja vissza, illetve nem utalja engedélyezési eljárásra, a tevékenységet – ha a végzésére vonatkozó jogszabályi feltételek egyébként fennállnak – a bejelentést követő tizenötödik napot követő naptól lehet megkezdeni és az engedélyre vonatkozó hatályossági időtartam alatt lehet folytatni.
Az ügyfél dönthet úgy, hogy a tevékenységet ellenőrzött bejelentés helyett engedély alapján kívánja végezni. Ha az ügyfél bejelentés helyett engedélykérelmet terjeszt elő, az ellenőrzött bejelentésre vonatkozó rendelkezések az adott ügyben nem alkalmazhatók.
Amennyiben az ügyfél nem veszi igénybe az ellenőrzött bejelentés jogintézményét, és engedélykérelmet terjeszt elő, az ügyintéző az engedélykérelem megérkezését követően haladéktalanul ellenőrzi, hogy a kérelem és annak mellékletei megfelelnek-e a jogszabályban meghatározott követelményeknek. Ha a kérelem hiányosan került benyújtásra, az ügyintéző a pótlandó dokumentum megjelölésével, határidő tűzésével hiánypótlásra szólítja fel az ügyfelet 8 napon belül.
Amennyiben a kérelem a jogszabályban előírtaknak megfelel, az ügyintéző az eljárás megindításától számított nyolc napon belül megkeresi az ügyben érintett szakhatóságokat, továbbá rendelkezik a tényállás tisztázásához szükséges előre látható eljárási cselekményekről, valamint – a teljes eljárásra történő áttérés okán – elektronikus úton tájékoztatja az ismert ügyfeleket a teljes eljárás ügyintézési határidejéről, a határidő túllépésének jogkövetkezményeiről és arról, hogy a hatóság a továbbiakban a teljes eljárás szabályai szerint jár el.
A működési engedélyezési eljárásban külön vizsgálat nélkül ügyfélnek minősül az üzlet, valamint – a külön jogszabály szerinti vásáron és piacon, valamint a bevásárlóközpontban lévő üzlet kivételével – az üzlettel közvetlenül szomszédos, az üzlettel közös határvonalú, telekhatárú ingatlan tulajdonosa, társasház esetében a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, lakásszövetkezet esetében az elnök.
A jegyző az ügyfelek adatait, és az üzlet tulajdonjogának igazolásához szükséges tulajdoni lapot az ingatlanügyi hatóság megkeresése útján, vagy a számítógépes ingatlan-nyilvántartási rendszer használatával szerzi be.
Az engedélyezési eljárásban a jegyző a szakhatóságokkal közös helyszíni szemle megtartásáról intézkedhet. Amennyiben az eljárás során nincs szükség helyszíni szemlére, akkor a szakhatóságok szakhatósági eljárást folytatnak le, melynek eredményéről haladéktalanul értesítik a jegyzőt.
Az eljárás végén a jegyző a rendelkezésére álló adatok alapján hozza meg döntését. Amennyiben a működési engedély kiadásának feltételei fennállnak, a jegyző erről határozatot hoz és a működési engedély megadásával egyidejűleg az üzletet az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Rendszerbe bejegyzi, és a nyilvántartásba vételről igazolást ad ki.
Az ügyintéző a működési engedély megadásáról vagy a kérelem elutasításáról szóló határozatot közli: a kérelmezővel, az ügyfelekkel, az eljárásban részt vevő szakhatóságokkal és az önkormányzati adóhatósággal.
Adatváltozás bejelentése
A működési engedély kiadását követően a kérelemben megjelölt adatokban bekövetkezett változásokat a kereskedő haladéktalanul elektronikus úton köteles bejelenteni a jegyzőnek:
A kereskedelmi tevékenység végzője a bejelentést követően a nyilvántartásban szereplő adatokban (például: székhelycím-változás, statisztikai számjel változása) bekövetkezett változást haladéktalanul az E-Önkormányzati portálon keresztül köteles bejelenteni a jegyzőnek.
A nyitvatartási idő hosszabb ideig, de legalább egy hétig fennálló változását az azt megelőző nyolc napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek. A kereskedő a nyitvatartási idő egy hetet el nem érő változásáról a nyitvatartási idő kifüggesztésével köteles tájékoztatni a vásárlót.
Az üzemeltetőváltást az új jogosult köteles bejelenteni.
A tevékenység megszüntetését a jegyzőnek haladéktalanul be kell jelenteni.
A bejelentés elmulasztása
A kereskedelmi tevékenység bejelentésének elmulasztása bírsággal sújtható. A bírság összegének számítása alapjául kétezer-ötszáz forint összeget kell figyelembe venni. Ha a szolgáltató ugyanazon szolgáltatási tevékenység tekintetében bejelentési kötelezettségét ismételten elmulasztja, a bírság összege a fent meghatározott bírságösszeg másfélszeresének megfelelő összeg, legfeljebb hetvenötezer forint.
Ügyintézési határidő: az engedélyezés eljárás során 20 nap, melyekbe nem számít bele az eljárás felfüggesztésének, szünetelésének és az ügyfél mulasztásának vagy késedelmének időtartama.
I. fokon döntést hozó szerv: Biatorbágy Város Jegyzője
II. fokon eljáró hatóság: Pest Vármegyei Kormányhivatal