Birtokvédelem

Az ügy leírása:

A Polgári Törvénykönyv a birtokvédelem három eszközét határozza meg: a jogos önhatalmat, a közigazgatási úton való igényérvényesítést és a birtokpert.

A közigazgatási úton nyújtott birtokvédelem a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül történt birtokháborítás esetén vehető igénybe. 

A jegyző előtt indult eljárás során pusztán ténykérdések vizsgálatára kerül sor, döntő szerepe annak van, hogy az eredeti birtokállapotban történt-e olyan változás, amit a birtokháborító személy tilos önhatalommal, jogellenesen valósított meg.   

Birtokos, aki a dolgot sajátjaként vagy a dolog időleges birtokára jogosító jogviszony alapján hatalmában tartja. A birtokost birtokvédelem illeti meg, ha birtokától jogalap nélkül megfosztják vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják (tilos önhatalom).   Közös birtok esetén a birtokvédelem mindegyik birtokost önállóan megilleti, és bármelyik birtokos követelheti a dolog közös birtokba bocsátását. A közös birtokosok egymással szemben a jogcímük szerint jogosultak birtokvédelemre.

Az eljárás elsődleges célja az eredeti állapot helyreállítása, a zavarás megszüntetése.

A birtokvédelmet kérő fél a kérelem előterjesztésével egyidejűleg benyújtja a kérelemben foglaltak igazolására szolgáló bizonyítékokat. A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a jegyző valósnak fogadja el.

Az ellenérdekű fél a kérelemben foglaltakra írásban vagy szóban nyilatkozatot tehet. A felek a bizonyítási eljárás során bármikor írásban vagy szóban nyilatkozatot tehetnek. A jegyző a feleket egyidejűleg is meghallgathatja. A tényállás tisztázásához szükséges bizonyítékokat az eljárási határidő lejártát megelőző ötödik napig fogadja be, ezt követően a bizonyítási eljárást befejezi és a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján meghozza a határozatát. A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényállás megállapítása során a jegyző a felek által előterjesztett, valamint a bizonyítási eljárás során megismert bizonyítékokat szabadon mérlegeli. A bizonyítékok bemutatása a felek kötelezettsége, az elő nem terjesztett bizonyítékok beszerzésére a jegyző nem köteles. Amennyiben a felek által nem kerül csatolásra valamennyi, az ügy érdemi eldöntéséhez szükséges bizonyíték, a jegyző további bizonyítékok beszerzésére hiánypótlást nem rendelhet el, tehát a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján kell döntést hoznia.

Amennyiben a megismert bizonyítékok alapján a kérelemben foglaltakat a jegyző megalapozottak találja, határozatában az eredeti birtokállapot helyreállítására kötelezi az ellenérdekű felet és eltiltja a birtoksértő magatartástól. 

A jegyző a kérelmet elutasítja, ha

  • a kérelemben foglaltakat a megismert bizonyítékok alapján nem találta megalapozottnak,
  • megállapítja hatáskörének vagy illetékességének hiányát,
  • valamely fél halála vagy a jogi személy jogutód nélküli megszűnése következtében az eljárás okafogyottá vált,
  • a birtokvédelmet kérő a kérelem valamely tartalmi elemére vonatkozóan nem nyilatkozott,
  • a kérelmet nem az arra jogosult terjesztette elő,
  • ha a birtokvédelmet kérő ugyanazon birtoksértő magatartásra vonatkozóan változatlan tényállás és jogi szabályozás mellett kéri az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését, amely tekintetében jegyző a kérelmet érdemben már elbírálta, kivéve, ha az ügyre vonatkozóan új tény vagy új bizonyíték merül fel.

A jegyző a birtokvédelmi eljárás során jogkérdést nem vizsgál, csak azt vizsgálja, hogy a kérelmező korábban ténylegesen birtokban volt-e vagy sem, s ha igen, ezt a kérelmezett megsértette-e, illetve a korábbi birtoklásában megzavarta-e őt. Amennyiben a birtokláshoz való jog is vitás (pl. bérleti vagy adás-vételi szerződésben foglaltak érvényessége), a birtokvédelmet bírósági úton lehet érvényesíteni. 

A birtokost birtokvédelem illeti meg, ha a birtokától jogalap nélkül megfosztják vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják (tilos önhatalom) A tilos önhatalom ellen a birtokos- a birtok megvédéséhez szükséges mértékben- önhatalommal is felléphet. Az önhatalom gyakorlásakor mindig figyelembe kell lenni arra, hogy a támadás elhárítása vagy az elveszett birtok visszaszerzése érdekében nem lehet aránytalanul nagyobb hátrányt okozni, mint amit maga a birtokháborítás jelentene.

Az eljárás jogi alapja:

  • a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (5:1. §-5:8. §)
  • a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II.16.) Korm. rendelet
  • az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Adatkezelés és iratbetekintés; Végrehajtás)
  • az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény

Illetékességi terület:

 A birtokvédelmi kérelmet annál a jegyzőnél lehet előterjeszteni, amelynek illetékességi területén a birtoksértő magatartás megvalósult.

Az eljárás illetéke:

  • Illetékmentes

Benyújtandó dokumentumok:

  • A kérelem – a kötelező tartalmi elemekkel - formai kötöttség nélkül, írásban nyújtható be. Segítséget jelent azonban az erre rendszeresített Birtokvédelmi eljárás megindítására irányuló kérelemnyomtatvány használata, mely tartalmazza a kötelező tartalmi elemeket:
  • a kérelmező nevét, lakcímét (székhelyét),
  • a képviselő nevét, lakcímét (székhelyét),
  • az ellenérdekű fél (felek) nevét, lakcímét (székhelyét),
  • a birtokvédelmi eljárás megindításának alapjául szolgáló tényállás ismertetését (ideértve a cselekmény leírását),
  • a birtokvitával érintett dolog megjelölését,
  • a birtoksértés időpontjára történő utalást (folyamatosan fennálló birtoksértő állapot esetén a birtoksértés kezdő időpontja),
  • a birtoksértő magatartás elkövetésének helyére történő utalást,
  • a jegyző döntésére irányuló kifejezett kérelmet.
  • kérelemben foglaltak igazolására szolgáló bizonyítékok
  • a képviselő eljárása esetén a jogosultságot igazoló szabályszerű meghatalmazás, (Cég esetében a képviseletet ellátó személy aláírási címpéldány másolattal igazolja képviseleti jogosultságát. Társasház esetében a közös képviseletet ellátó igazolja képviseleti jogosultságát.)

Kérelem benyújtása: 

Biatorbágy Város Jegyzőjéhez eggyel több példányban kell benyújtani a kitöltött nyomtatványt és mellékleteit, mint amennyi féllel szemben a birtokvédelmet kéri

  • személyesen, irodánkon (irodai ügyfélfogadási időben),
  • személyesen, ügyfélszolgálatunkon (munkaidőben),
  • postai úton, valamint
  • elektronikusan, (gazdálkodó szervezetek, jogi képviselők, állami szervek számára kötelező), továbbá ügyfélkapuval rendelkező magánszemélyek részére is lehetőség van elektronikus ügyintézésre

Az elektronikus ügyintézésről az alábbi elérhetőségeken további információk találhatók: 

E-papíron keresztül indított ügyintézés:

Felület elérési útja: https://epapir.gov.hu

Címzett: Biatorbágy Város Önkormányzata

Témacsoport: Önkormányzati igazgatás 

Levél tárgya: Birtokvédelem

Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal hivatali kapu adatai:

KRID azonosító: 109270369

Eljárás megindítása:

Az eljárási határidő a benyújtott kérelem jegyzőhöz történt megérkezését követő napon kezdődik. Az eljárást megindító irat benyújtására nyitva álló határidő:

A kérelmet a birtokháborítástól számított 1 éven belül a jegyzőhöz, 1 év eltelte után közvetlenül a bírósághoz lehet benyújtani. 

Ügyintézési határidő:

  • 15 nap
  • 30 nap, amennyiben az eljárás során tolmács kirendelése válik szükségessé

 

Az eljárási határidőbe nem számít bele:

  • az ellenérdekű fél jegyzői megkeresése hivatalos iratként való postára adásának napjától annak kézbesítéséig vagy a megkeresés jegyzőhöz történő visszaérkezéséig terjedő időtartam,
  • az ellenérdekű fél jegyzői megkeresése kézbesítésétől az ellenérdekű fél nyilatkozatának megtételéig vagy az ellenérdekű fél írásbeli nyilatkozatának jegyzőhöz történő megérkezéséig terjedő legfeljebb nyolc napos időtartam.

I. fokon döntést hozó szerv:
Biatorbágy Város Jegyzője

A végrehajtás:

A jegyzőnek a birtoklás kérdésében hozott határozatát a meghozatalától számított három napon belül végre kell hajtani.

A birtokvédelem kérdésében hozott határozata végrehajtásáról a jegyző gondoskodik.

II. fokon eljáró hatóság:

A jegyző döntése ellen államigazgatási úton jogorvoslatnak helye nincs. Az a fél, aki a jegyző birtokvédelem kérdésében hozott határozatát sérelmesnek tartja, az ellenérdekű fél ellen pert indíthat a Budaörsi Járásbíróságon.

A keresetlevelet Biatorbágy Város Jegyzőjéhez személyesen, postai úton, vagy elektronikus úton lehet benyújtani - amelynek a döntés kézhezvételétől számított 15 napon belül kell beérkezni. A jogorvoslat 21.000.- Ft illetékköteles.

Ügyintézés helye
Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal
Igazgatási osztály
2051 Biatorbágy, Baross Gábor utca 2/a
06 23 310-174/218, +36 30 697 4095
igazgatas@biatorbagy.hu, pomahazi.krisztina@biatorbagy.hu
06 23 310-135
Letölthető nyomtatványok